Ismeretlen okból kialakult csontritkulás - primer osteoporosis: ide tartozik a fiatalok ismeretlen eredetű osteoporosisa, a menopausa után kialakult és az ún. senilis típusú osteoporosis is.
Azonosítható okból kialakult csontritkulás - szekunder osteoporosis: ide tartozik a különféle endokrin kórképek talaján (pajzsmirigy túlműködés, mellékvese kéreg túlműködés) kialakult, a felszívódási zavarokhoz köthető (csökkent kalcium, és D-vitamin felszívódás), a tartós ágybanfekvéshez köthető, és a különféle gyógyszeres kezelések talaján kialakult osteoporosis is.
Más betegség talaján kialakult csontritkulások:
Linkek a témában:
Még fiatal vagyok mit tehetek?
A fiatalok főként táplálkozási- étkezési szokásaik megváltoztatásával segíthetnek a legtöbbet saját magukon, de fontos, hogy a káros élvezeti szereket is kerüljék, rendszeresen járjanak orvosi kivizsgálásra, hisz a csontritkulás gyakran azonosítható okok talaján alakul ki.
Klimax
Menopauza után a nőkben a csontritkulás felgyorsul. Sajnos ennek okát nem tudjuk, de bizonyított, hogy a csontvesztés akár évente 2%-os is lehet.
A szekunder osteoporosisok kezelése
Egy orvosi cikk, melyben nagyon szépen le vannak írva azok a kórképek, melyek csontritkulás kialakulásához vezethetnek, továbbá a terápiás ajánlások is olvashatók.
Hiánybetegség
Hiánybetegség talaján is könnyedén kialakulhat angol-kór gyermekkorban, később csontritkulás is.
Hormon
A hormonháztartás nagyban befolyásolja a kalcium háztartást ezért fontos, hogy ezen a téren is minden rendben legyen.
Pajzsmirigy
A pajzsmirigy rendellenes működése is vezethet csontritkuláshoz. Ismerkedjen meg a pajzsmiriggyel!
Addison-kór
A mellékvese elégtelenség egy olyan megbetegedés, melyet a mellékvese csökkent működése és a cortisol (és néha az aldoszteron) nevű hormon csökkent termelése termelése jellemez.
Meghatározás
A csontritkulás 95%-a ismeretlen módon, orvosi nevén primeren, jön létre. Az orvostudomány egyik nagy kihívása ezeknek az okoknak a megfejtése. A szekunder, vagyis valamilyen jól meghatározható, ismert ok talaján kialakult osteoporosisok adják a betegek 5%-át. Ezeken a betegeket úgy lehet segíteni, ha az ismert kiváltó okot megszűntetjük (például kezeljük a pajzsmirigytúltengést, elvesszük a csontritkulást okozó gyógyszert). Ritka esetekben öröklődő kórképek és egyéb más betegségek, például rheumatoid arthritis, is okozhatnak csontritkulást.
Ön azt választotta, hogy az alábbi linkhez hibajelzést küld a lap.hu oldal szerkesztőjének. Kérjük, írja meg a szerkesztőnek a megjegyzés mezőbe, hogy miért találja a lenti linket hibásnak, illetve adja meg e-mail címét, hogy az észrevételére reagálhassunk!